środa, 9 lutego 2011

Pyton Królewski !

Pyton królewski (Python regius) – gatunek węża z rodziny dusicielowatych, jeden z mniejszych przedstawicieli podrodziny pytonów. Dość często spotykany w hodowlach terraryjnych, również w Polsce. Popularny głównie ze względu na ciekawe ubarwienie, stosunkowo niewielkie rozmiary, względną łatwość chowu.

                                                  WYGLĄD!

Posiada krępe i masywne ciało, o obłym zarysie, pokryte gładkimi łuskami. Stosunkowo niewielka głowa wyraźnie oddzielona od reszty ciała. Łuski na głowie są koloru ciemnobrązowego lub czarne. Wokół krawędzi pyska wyraźne otworki termorecepcyjne, widoczne nawet poniżej nozdrzy. Ubarwienie ciała ciemnobrązowe lub czarne z żółtopiaskowymi lub złotobrązowymi plamami wzdłuż boków. Brzuch biały lub żółtawy z/bez plamek. Ogon krótki i tępo zakończony. Oczy zazwyczaj ciemne mocno wystające, przy odpowiednim oświetleniu widoczna pionowa źrenica. Aktualnie znane jest wiele odmian hodowlanych (tzw. morphs) obejmujących rozmaite mutacje ubarwienia i wzoru. Do najpopularniejszych należą: albino (amelanistyczne), piebald, pastel, ghost (hypomelanistyczne), axantic, spider, clown, snow, striped, platinum, mojave, leutistic, granit, paternless, pinstripe, woma i wiele wiele innych oraz ich wzajemne krzyżówki. Ceny tych wielobarwnych egzemplarzy zwykle sięgają zwykle kilku-kilkunastu tysięcy dolarów, choć są i takie, co przekraczają niebagatelną kwotę 100tys. dolarów! Rynek odmian barwnych pytona królewskiego to jeden z najdynamiczniejszych i najbogatszych pod względem dostępnych odmian.

                                             POŻYWIENIE!

Małe ssaki, gryzonie. W warunkach hodowli terraryjnej zjada głównie myszy,szczury,myszoskoczki, chomiki, młode kurczęta . Osobniki pochodzące z odłowu mogą niekiedy sprawiać pewne trudności z przyjmowaniem pokarmu. Problem ten rzadziej dotyczy węży urodzonych w niewoli. Wśród osobników odłowionych często spotyka się różnego rodzaju infekcje układu pokarmowego.

                                                                                                WYSTĘPOWANIE! 

Afryka Zachodnia i częściowo Środkowa (Benin, Togo, Ghana, Senegal, Nigeria, Uganda, Liberia, Sierra Leone). 

           ROZMNAŻANIE!

Zapłodnienie ma zwykle miejsce w lutym bądź marcu, na gniazdo wybierają najczęściej nory drobnych ssaków, termitiery, wilgotne zagłębienia wśród skał i korzeni. Samica składa 5-8 jaj, którymi zwykle się opiekuje. Po około 2 miesiącach lęgną się 30-35 centymetrowe młode.

                                                    
                                            INFORMACJE DODATKOWE! 


Pyton królewski to nieagresywny wąż, który wprawionemu terraryście z pewnością przypadnie do gustu i będzie wdzięcznym podopiecznym. Początkującym może sprawić trochę problemów, lecz zawsze pozostanie atrakcyjny dla każdego terrarysty, ze względu na swoje niewielkie rozmiary i efektowne ubarwienie. Jest ulubieńcem wielu miłośników terrarystyki i proponuję go każdemu, kto chce mieć niedużego, łagodnego, niezbyt żarłocznego węża. Mnogość i atrakcyjność odmian barwnych pozwala sądzić, że gatunek ten na długo wejdzie do ludzkich siedzib jako egzotyczny pupil. Często pytony królewskie będące w handlu pochodzą z chowu fermowego (młode) lub odłowu (dorosłe) z kraju pochodzenia. Jeżeli chcesz posiadać ten gatunek i nie mieć kłopotów z jego utrzymaniem postaraj się najlepiej o zdrowego młodego osobnika, co gwarantują mioty urodzone w hodowli. Wąż urodzony w niewoli, od momentu wyklucia, jest zaaklimatyzowany do warunków panujących w terrarium. Dodatkowo ma on dużo mniejsze szanse na pozyskanie zewnętrznych i wewnętrznych pasożytów okupujących układ krwionośny i trawienny gada. Sprzedawca powinien udzielić wszelkich niezbędnych informacji i dokumentów, co do: pochodzenia, wieku, płci, daty oraz rodzaju przyjmowanego posiłku. Istotne jest również legalność źródła Twojego zakupu, gdyż gatunek ten podlega obowiązkowi rejestracji.

1 komentarz:

  1. Czesc mnie interesuje zakup pytona pandy niestety nie moge nigdzie znalesc informacji o nim jak i cenie i hodowli moze cos wiesz

    OdpowiedzUsuń