środa, 9 lutego 2011

Wąż Zbożowy !

Wąż zbożowy nazywany również zbożówką gatunek tego węża pochodzi od rodziny połozowatych.
Do niedawna klasyfkował się do rodzaju ELAPHE.
                                                                 WYGLĄD!
Ubarwienie węża zbożowego jest nizwykle zróżnicowane, najczęsciej występuje to: tło pomarańczowe lub rudo-brązowe, na nim występują duże,nieregularne czerwone plamy w czarnych obwódkach. Brzuch jest białawy w czarne kwadraty (tzw.szachownica) . Głowa jest nie wielka , a pysk zaokrąglony. Oczy są zas okrągłe źrenice, i złociste tęczówki. Całe ciało węża jest dosc dobrze umięsnione, muskularne. W chwili obecnej na skutek dużej chodowli ww węża istnieje około stu odmian barwnych tego węża . Węże zborzowe zwykle rosną do 130 cm , lecz rekordowa welksc sięga nawet do 180 cm, A znów waga węża zbożowego to ok 400-500 gram ,Gdyż zdarzają się osobniki ważące nawet blisko 1 kg.
                                                          POŻYWIENIE!
Węże zbożowe głównie odżywiają się gryzoniami lub jaszurkami (zazwyczaj kiedy są młode), żadko się zdarza, ale żywią się również nietoperzami i ptakami.
                                                      WYSTĘPOWANIE!
Najczęsciej spotykane są w zadrzewiach jak i również na polach uprawnych , i nieużytkach środkowej , południowo-wschodniej części Ameryki Północnej.
                                                       ROZMNAŻANIE!
W naturalnych warunkach gody tego gatunku odbywają się z regóły wiosną. Samica po ok. 2 miesiącach składa od kilku nawet do 30 jaj, z których po ok. 60 dniach wykluwają się młode mające długość ok.25-30 cm. Przez pierwszy tydzień jedzą resztki z jaj , po pierwszej wylince ( czyli po zrzuceniu skóry) przechodą w etap samodzielnego odżywiania się.
                                                          INFORMACJE DODATKOWE!
Jest to doskonały wąż do hodowli domowej. Jest to dobry wybór dla początkujących terrarytów, nie jest on chroniony przepisami UNII EUROPEJSKIEJ. Jest łatwy w utrzymaniu gdyż karmi się go co dwa , trzy lub cztery tygodnie w zależności od zachowania naszego węża jeżeli jest natpobudliwy lub próbuje znaleść wyjście z terrarium to znaczy , że jest głodny . Przy hodowli domowej najlepiej karmić go myszką lub szczurkiem nie zbyt dużymi, ponieważ może sobie z nim nie poradzić. Owocem wieloletniej hodowli węża zbożowego jest ogromna gama odmian barwnych , oferująca mutację kolorów i wzorów,gdzie niektóre odmiany nieznacznie tylko przypominają żyjące na wolności osobniki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz